X
GO

OFFICE OF THE REGISTRAR

OFFER OF PROVISIONAL ADMISSION INTO REMEDIAL SCIENCE PROGRAMME OF PLATEAU STATE UNIVERSITY,  BOKKOS FOR 2019/2020 ACADEMIC SESSION

The following candidates have been offered provisional admission into the Remedial Science programme of Plateau State University, Bokkos for the 2019/2020 Academic Session.

Candidates whose names appear on the list are required to accept their admission and subsequently register after payment of stipulated fees.

Please note that registration commences on Monday, 17th February to Friday 20th March, 2020 while lectures will commence on Monday 24th February, 2020.

Congratulations.

Signed:

Yakubu F. Ayuba

Deputy Registrar (Academic Affairs Division)

For: Registrar

 

LIST OF QUALIFIED APPLICANTS FOR ADMISSION INTO REMEDIAL SCIENCE PROGRAMME

S/N

NAMES

LGA

FORM NUMBER

SEX

STATE

1.

Gongshak  Abigail Yusuf

Bokkos

003

F

Plateau

2.

Adanchin Masaram Nuhu

Bokkos

002

F

Plateau

3.

Bitrus  Happy  Darbe

Kanke

009

F

Plateau

4.

Shwankop Mercy Isaac

Pankshin

001

F

Plateau

5.

Mangs Aaron  Danjuma

Riyom

005

M

Plateau

6.

Gang Nkim Gwong

Riyom

006

M

Plateau

7.

Chollom  Christiana Pam

Barkin Ladi

007

M

Plateau

8.

Godiya Goma

Jema’a

010

M

Kaduna

9.

Kure Yusuf Molmela

Biliri

0018

M

Gombe

10.

Bali Nanyi  Nimyel

Langtang North

0017

F

Plateau

11.

Christopher Koopnan  Pofi

Mangu

0011

M

Plateau

12.

Shutt Manasseh Daniel

Barkin Ladi

0013

M

Plateau

13.

Shepga Lekna’an Yilmut

Mikang

0014

M

Plateau

14.

Matawal Pamela Mahanan

Bokkos

0020

F

Plateau

15.

Elisha Mafeng Davou

Jos South

0022

M

Plateau

16.

Yohanna Samuel Kunomnock

Barkin Ladi

0024

M

Plateau

17.

Charles  Nguemo  Jenet

Gungul

007

F

Benue

18.

Dakwal  Heriatha  Pius

Qan,pan

0019

F

Plateau

19.

Daniang Joshua Besan

Quan,pan

0023

M

Plateau

20.

Ishaku Rai

Bogoro

0028

M

Bauchi

21.

Yenshi Simeon Tuamtsen

Shendam

0029

M

Plateau

22.

Mangai Bwehmana  Ibrahim

Bokkos

0025

M

Plateau

23.

Michael Manasseh Mashingil

Barkin Ladi

0032

M

Plateau

24.

John Tsok Mavis

Barkin Ladi

0030

M

Plateau

25.

Yonben Sikitshai Dafung

Panshink

0031

M

Plateau

26.

Pada Ephraim Ali

Dengi

0037

M

Plateau

27.

Mohmmad Ummi-iman Adam

Mangu

0041

M

Plateau

28.

Rwang Isahaya  Dalyop

Barkin Ladi

0044

M

Plateau

29.

Nwangyil  Peter Daniel

Bokkos

0045

F

Plateau

30.

Habila  Istifanus

Bassa

0033

M

Plateau

31.

Emmanuel Uhan  Joseph

Bokkos

0046

M

Plateau

32.

Chollom Solomon Joshua

Barkin Ladi

0048

M

Plateau

33.

Zakka Linda Gyang

Barkin Ladi

0047

M

Plateau

34.

Adam Maryam Abubakar

Barkin Ladi

0049

F

Plateau

35.

Yohanna Rahab Barje

Bassa

0051

F

Plateau

36.

Audu  Kamjul

Langtang North

0050

M

Plateau

37.

Dauda wisdom Nsannah

Bokkos

0043

M

Plateau

38.

Deme Lep Ngyang

Riyom

0055

M

Plateau

39.

Joseph Linda Rambai

Tafawa Balewa

0021

F

Bauchi

40.

John Lucky Nguar

Mangu

0054

M

Plateau

41.

Mallo favour Elisha

Bokkos

0038

F

Plateau

42.

Ishaya Amos

Bassa

0026

M

Plateau

43.

Musa Methuselah Mark

Mangu

0012

M

Plateau

44.

Dashe Clement Shetu

Mangu

0063

M

Plateau

45.

Turse Nenrotmwa Dakup

Pankshin

0056

F

Plateau

46.

Itse Kefas Bulus

Jos-East

0052

M

Plateau

47.

Musa Mark Gotan

Kanke

0057

M

Plateau

48.

Senalong Peace Bala

Bokkos

0042

F

Plateau

49.

Jesse Justina

Bokkos

0062

F

Plateau

50.

Audu Nanbur

Langtang-South

0060

F

Plateau

51.

Dakan Beetle Dicks

Mangu

0061

M

Plateau

52.

Dakup Bwebum Joel

Bokkos

0067

M

Plateau

53.

Alamba Njunkim Joshua

Riyom

0065

M

Plateau

54.

Samson Rejoice Dachollom

Riyom

0036

F

Plateau

55.

Choji Ruth Gwom

Barkin Ladi

0015

F

Plateau

56.

Moses Blessing Utonga

Bokkos

0034

F

Plateau

57.

Daling Francis Nuhu

Jos South

0064

M

Plateau

58.

Dung Lami Davou

Jos South

0059

F

Plateau

59.

Pam Simi Stephen

Jos South

0066

F

Plateau

60.

Gonap Pascal Kangpowe

Pankshin

0058

M

Plateau

61.

Pondam Yakman Gambo

Wase

0035

M

Plateau